Filtre

Typ vzrůstu

Barva květu

Barva listu/jehličí

Typ listu/jehličí

Listnaté stromy - okrasné dřeviny

Listnaté okrasné dřeviny jsou díky své rozmanitosti hotovým uměleckým dílem přírody. Stačí si jen namíchat vlastní koktejl okrasných dřevin do své zahrady, na terasu či balkon

Barevné listnaté okrasné dřeviny

Môžeme z nich vytvoriť pekné kompozície, začleniť do živých plotov, alebo použiť ako atraktívny solitér kontrastujúci so zeleným trávnikom. 

Listnaté stromy okrasné kvetom

Listnaté stromy okrasné květem vnášejí do zahrad velmi výrazný okrasný prvek především v jarním období. Do této skupiny můžeme například zařadit okrasný strom Třešeň, Višeň, Jabloň okrasná a jiné.

Okrasné stromy pro malé zahrady

Malé zahrady potřebují listnanté okrasné dřeviny, které jim opticky dodají určitou hloubku. Myslete na poměr jejich velikosti k zahradě a domu, tedy aby ani v dospělosti nedosahovaly velkých rozměrů a nemuseli se pokácet. Okrasné stromy si vybírejte is ohledem na hustotu koruny a zbarvení (květů, listů, kůry, případně plodů).

Listnaté okrasné dreviny- Tyto rozmanité okrasné dřeviny jsou nejestetičtější prvkem našich okrasných zahrad. Nejlepším důkazem významnosti těchto dřevin jako estetického prvku je mnoho stovek větších či menších a často velmi starých parků. Potřeba obklopovat se vybranými dřevinami přetrvává v člověku od nepaměti. Dnes je téměř běžné vysazovat do našich okrasných zahrad i exotické druhy listnatých okrasných dřevin. Vypěstované kultivary těchto exotických okrasných dřevin jsou odolné a mrazuvzdorné.

Javor Javor patří mezi oblíbené listnaté okrasné dřeviny. Javor je šlechtěn na množství kultivarů. Javor okrasná dřevina díky své rozmanitosti nachází uplatnění v okrasných zahradách. Některé druhy těchto okrasných dřevin mají krásné zbarvení listů, květů a borky. Zástupcem těchto okrasných dřevin je javor dlanitolistý, javor palmový a javor japonský.

Katalpa- Katalpa patří mezi významnou skupinu listnatých okrasných dřevin. Katalpa okrasná dřevina je nádherná v okrasných zahradách, na zápraží a terasách. Katalpa okrasná dřevina má bohatou korunu s velkými listy, které jsou vysoce dekorační prvek v okrasných zahradách a je to dřevina, která dělá příjemný stín. Odpuzuje hmyz v okolí okrasné zahrady. Známe několik kultivarů této okrasné dřeviny.

Ruj vlasatá- Patří mezi nádherné listnaté okrasné dřeviny, ruj volají i kouřový keř, protože vytváří zajímavé chomáče připomínající kouř. Ruj je běžně okrasný keř, ale zvykne se štěpit na kmínek, čímž nám vzniká nová okrasná dřevina ruj na kmínku.

Bříza- Bříza patří mezi významné okrasné dřeviny. Svou kůrou je nezaměnitelná dřevina. Okrasné dřeviny jako bříza jsou součástí a ikonou okrasných zahrad, parků a veřejných prostor odjakživa. Vůně břízy je nezaměnitelná a proto je nejen okrasnou dřevinou, ale je využívána i v kosmetickém průmyslu.

Jabloň- Jabloň jako okrasná dřevina, to je znak poptávky po nových kultivarů dřevin. Tato dřevina je opravdu nádherná pro svou barevností zastíní i mnoho exotických listnatých okrasných dřevin. Jabloň okrasná dřevina plodí drobné čéšky, které jsou spolu s její listy skutečnou dekorací každé okrasné zahrady. Jabloň patří mezi úžasné okrasné dřeviny. Tento druh dřeviny je zcela mrazuvzdorný a nenáročný na péči. Má velké zastoupení kultivarů listnatých okrasných dřevin. Jabloň se jako okrasná dřevina stále častěji ukazuje na našich zahradách a zdobí naše okrasné zahrady.

Olivovník- Olivovník je nedílnou součástí listnatých okrasných dřevin. Olivovník se pěstuje i jako bonsaj. Tato dřevina je nejrozšířenější v středomořské oblasti, ale díky dřevinám kultivarům se rozšířila i do našich okrasných zahrad. Olivovník okrasná dřevina plodí jedlé olivy, ale zároveň svým nádherným vzhledem zdobí naše okrasné zahrady jako jedna z mála středomořských dřevin. Olivovník okrasná dřevina je ideální i jako balkonová okrasná dřevina.


Kiwi- Kiwi je jedna z nejoblíbenějších dřevin. Plody této okrasné dřeviny jsou menší, ale zato sladší než u klasické odrůdy kiwi. Okrasnú dřevinu kiwi lze pěstovat v exteriérii iv interiérech. Kiwi je popínavá okrasná dřevina, její listy jsou vysoce dekorační, proto je ideální jako okrasná popínavá dřevina rostlina na zdi, pergoly a jiné prvky okrasných zahrad.

Štědřenec svěšený- štědřenec svěšený je velmi atraktivní a oblíbená okrasná dřevina díky její žlutým střapcem květů. Tato nádherná okrasná dřevina je skutečný skvost v stromořadí, okrasných zahradách a parcích. Štědřenec svěšený patří mezi listnaté okrasné dřeviny ideální do skupinové výsadby, případně jako okrasná dřevina solitér.

Vrba- Vrba je decentní okrasná dřevina, která se hodí do každé zahrady jako solitér, nebo do skupin jiných okrasných dřevin. Vrba okrasná dřevina je nepostradatelnou součástí jezírkových rostlin tuto dřevinu lze zařadit mezi běžné, ale nádherné okrasné dřeviny. Skutečné kouzlo vrby je v její kompozici růstu dřeviny jako takové.

Líska- Líska je typ okrasné dřeviny, která má ráda horské a podhorské oblasti. Plod této okrasné dřeviny se nazývá lískový ořech. Sběr plodů na těchto okrasných dřevinách je možné ve 4 až 5 roku dřeviny. V okrasných zahradách má tato okrasná dřevina právem stálé zastoupení. Líska láká do našich okrasných zahrad veverky, což je také příjemným zpestřením v harmonické souhře našich dřevin. Líska je součástí parků, lesů a veřejných prostranství.

Buk- Buk je u nás nejznámější okrasná dřevina . Plody této okrasné dřeviny se nazývají bukvice. Okrasná dřevina buk se hodí do zahrad jako solitér. Ve starším věku se tato okrasná dřevina dá využít jako příjemné stínítko do okrasné zahrady. Tato dřevina je skutečná stálice mezi listnatými okrasnými dřevinami.

Zarmilka- Zarmilka se nazývá také strom lásky. Judášovec má neodolatelné ružovoľevandulové květiny. Tato okrasná dřevina judášovec je mimořádně mrazuvzodrná. Judášovec patří mezi specifické dřeviny, které jako snad jediné z listnatých okrasných stromů pučí své květiny z kůry. Judášovec je tím výjimečný. Judášovec má různé odrůdy dřeviny a barevné variace. Judášovec je vysoce dekorativní okrasná dřevina. Dřeviny jako judášovec vyniknou na jakékoliv okrasné zahradě. Judášovec má nádhernou aroma a barevnost této dřeviny je uchvacující. Judášovec mnoho variet, judášovec kanadský, judášovec strukový, judášovec čínský. Judášovec jak listnaté okrasné dřeviny je výjimečný i tím, že judášovec roste velmi pomalu a v dospělosti judášovec má výšku dřeviny 1,5 až 3 metry. Proto je judášovec ideální jako dřeviny i do male okrasné zahrady. Judášovec dostal jméno i podle legendy, že jméno dřeviny judášovec je odovdené od Jidáše, který skonal právě na této dřevině. Okrasný keř nebo okrasný strom judášovec pochází z východního středomoří. Judášovec je vhodný jako dřeviny pěstované na bonsaj. Judášovec patří mezi dřeviny, které potřebují chráněné a teplé místo. Judášovec patří mezi slunce libující dřeviny. Judášovec je však nenáročný a snese i sušší půdy, proto je ideální jako dřeviny na okrasné zahrady.