Zezravy - jak je správně pěstovat

Zezravy patří mezi nejčastější vysázené jehličnaté stromy na zahradách. A to hlavně z toho důvodu, že se využívají jako živý plot, který vytvoří soukromí a lépe tak oddělí váš prostor. A navíc to i pěkně vypadá.

Pokud i vy plánujete letos vysadit svůj zelený plot, jistě se vám o nich bude hodit pár informací.

Existuje velké množství vyšlechtěných odrůd tújí

Tuje pocházejí z různých koutů světa, často si jsou i velmi podobné. Liší se zejména velikostí, barvou a způsobem jejich využití. Z českých zahrad nejčastěji známe například tuje Brabant, která jsou oblíbené na živé ploty. Dorůstá do výšky pěti metrů a má kuželovitou podobu koruny. Dobře snáší i znečištěné prostředí. Další z často využívaných na živé ploty je Zerav Smaragd pyramidálního a krásného smaragdově zeleného vzhledu.

Kromě zezravú, které se hodí na skupinovou výsadbu a mohou dorůst až do dvaceti metrů, existují naopak malé, vhodné například na skalky nebo nízké lemování cest. Mezi takové patří i odrůda Danica, Tiny Tim nebo zerav se zajímavým názvem Mr Bowling Ball.Zezravy tedy vybírejte podle typu využití, jejich tvaru a také výšky, které jsou schopny dorůst.

Jak se dobře starat o zezravy?

Zerav není příliš náročný na pěstování. Sázet tyto stromy můžete prakticky kdykoliv, pokud tedy zakoupíte ty prodávané v kontejnerech. U tújí, které již rostly v zemi je potřeba dát si pozor, pokud mají všechny kořeny. Při jejich absenci by totiž mohlo dojít k úhynu rostliny. Jako většinu rostlin třeba tuje pravidelně zalévat, a to hlavně v letním období.

Zerav potřebuje ke svému růstu místo

Když sázíme menší stromek, měli bychom si být vědomi toho, že tento stromek doroste za určitý čas do poměrně úctyhodné výšky. Pokud jsou zezravy nasazené příliš blízko vedle sebe, dochází k jejich žloutnutí, později hnědnutí a nakonec i usychání. Tato reakce je z fyziologického hlediska zcela přirozená a nepomohou proti ní žádné postřiky ani jiné chemické prostředky.

Zbarvení zezravu

Pokud vaše zerav bude měnit v průběhu svého růstu barvy, nepanikařte, není na tom nic špatného. Pokud ale začne silnější prosychat, jde o signál, že něco není v pořádku. Zerav může měnit barvu při nedostatku živin, ale i při jeho přebytku.

Hnojiva na zezravy

Hnojiva, které obsahují dusík, je třeba použít na jaře a opakování si nechat až například na červen. Určitě nehnojte později, jelikož se tak prodlouží vegetační období a túje nebudou tolik rezistentní vůči mrazu. Mrazuvzdornost lze posílit díky hnojivům obsahující draslík. Aplikovat by měly v srpnu či září. Při pěstování si dejte pozor i na škůdce, kteří mohou zapříčinit odumírání větviček.

Zezravy jsou investicí do budoucnosti. Zútulníte svou zahradu a postaráte se io své soukromí s minimálním vypětím, ale za to na velmi dlouhou dobu.

Zezravy si můžete jednoduše pořídit i prostřednictvím našeho shopu: