Podzimní hnojení zahrady: rostlinám před zimou prospívá draslík

Dostatek živin rostliny potřebují nejen v době růstu, kvetení a tvorby plodů. Aby nebyly po sezóně vyčerpány a úspěšně přezimovaly, třeba se o ně starat i na podzim - ovšem jinak, než v létě.

Na podzim je potřeba rostliny připravit na nepříznivé zimní období. Aby naše okrasné stromy, keře, trvalé rostliny a trávník úspěšně přežili zimu, je potřeba dodat jim přiměřenou výživu.

Viac draslíka, menej dusíka

Na podzim jsou na hnojení vhodné hnojiva bohaté na draslík. Rostlinné pletiva po něm zesilují, buněčné šťávy se zahušťují, takže rostliny snadněji odolávají mrazem a trávník obávané plísni sněžné. Rozhodně se ale musíme vyhnout hnojivům bohaté na dusík, proto je potřebné pro výživu rostlin v tomto období vybírat hnojiva s označením podzim. K dispozici jsou dnes podzimní hnojiva vhodné pro různé skupiny rostlin i různá období. Pro podzimní hnojení je vhodná například draselná sůl. Pro dodání hořčíku rostlinám se na podzim s úspěchem používá Hořká sůl, která je jako v krystalické, tak i v tekuté formě.

záhradné hnojivá, hnojenie

Podzimní organická hnojiva

I v čistě přírodních, organických hnojivech najdeme druhy určené speciálně na podzimní hnojení, například s guánem. Organická hnojiva na rozdíl od minerálních pečují nejen o rostliny, ale i dlouhodobé zdraví a úrodnost půdy, podporují půdní mikroorganismy a dodávají do půdy nezbytnou humózní složku.

Při podzimních výsadbách, pro přihrnutí k růžím, jahodám a dalším rostlinám jako výživa i ochrana před zimou dobře poslouží i vyzrálý kompost.