Substráty pro zdravé rostliny

substráty pre zdravé rastliny

Vypěstovat rostliny zdravé, zdobící květem či okrasným listem, to chce kromě vhodné péče především dobrý základ, tedy správný výběr zeminy. Orientujete se v nabídce? Víte, jaké substráty si můžete pořídit?


Že všechno chce svoje, věděli už generace pěstitelů před námi a věděli si poradit: mísily potřebné druhy zemin do směsí tak, aby vyhovovaly nárokům rostlin.


Vytvořit si vlastní substrát vhodný pro rostliny můžete i dnes, ale stejně tak máte možnost zjednodušit si práci a z prodávaných substrátů vybrat ten, který potřebujete. Jaké patří k běžně nabízeným?

Substráty pro pokojové rostliny

I když nemáte zahradu, kde byste si nabrali trochu kompostu, zahradní zeminy nebo písku, nevadí. V našem zahradním centru si vyberete z mnoha druhů prodávaných substrátů ten potřebný.

Pro pokojové rostliny je k dispozici univerzální substrát pro pokojové rostliny, složený ze směsi kvalitní zeminy, rašeliny a humusu. Směs je obohacena vícesložkovými hnojivy (živinami), pH je neutrální.

Pro pěstitele zvláštních a náročnějších druhů rostlin jsou na trhu substráty speciální, například substrát pro orchideje, pro citrusy, případně pro rostliny okrasné listem. Další specialisté si mohou pořídit substrát pro palmy, kaktusy nebo masožravé rostliny.

Balení prodávaných substrátů jsou v pytlích s obsahem pět, deset, dvacet a padesát litrů, takže si vyberete potřebné množství a nemusíte schovávat zbylé zásoby zeminy.

Substráty na léto


Rostliny vysazené do květináčů a misek jsou pěstovány obvykle jako jednoleté rostliny. Za jednu sezónu musí narůst, vykvést a květiny si udržet co nejdéle. Proto balkónové rostliny potřebují kvalitní zem a hodně živin.


Pokud sázíte více druhů balkónových rostlin do jednoho květináče, kupte si substrát pro balkónové rostliny - v něm se bude dobře dařit pnoucím i vzpřímeným květináčové letničkám. Vytvořené byly také substráty pro muškáty a substráty pro begónie, které mají vyšší obsah rašeliny a jsou mírně kyselejší.