Semena rostlin a osiva

Zimní měsíce opět nahrazují jarní a nastal opět ten čas na vysazování semen rostlin a osiv. Zahrada se pomalu probouzí a proto tak jak si třeba připravit půdu, je třeba si připravit i semena.

Semena můžeme mít už z předchozí úrody, nebo si je můžeme zakoupit v zahrádkářských potřebách. Jako první co bychom měli udělat, spíše než zasadíme semena do země, je malý test či nám vyklíčí. Semena bychom měli dát do misky, do které jsme před tím dali vatu. Vatu navlhčíme, a uložíme na ni semena. Tuto nádobu pak zabalíme do sáčku a tak dosáhneme pro semena ideální vlhkost a uložíme ji na světlé, teplé místo. Každé semeno, které zasadíme potřebuje jiný čas na vyklíčení.

Důležitou roli při klíčení semínek, hraje i světlo. Např. některé druhy zeleniny si světlo přímo vyžadují, jako mrkev, salát, šalvěj, a jiná zelenina, světlo ke klíčení nepotřebuje. : Např macešky.

Semena rostlin vysazujeme přímo do vnějšího prostředí. Je třeba si vybrat semena od renomovaného dodavatele a zkontrolovat datum na obalu, abychom se ujistili, že osivo je čerstvé. Zasejeme semínka do mělké brázdy v dobře připravené půdě, zakryjeme zeminou a jemně přitlačíme povrch. Udržujeme semeniště vlhké, s dostatečnou vlhkostí.

Pokud žijeme v chladnějším pásmu, můžeme zasadit semínka přímo venku, ale jde zejména o semena vytrvalých druhů, které snesou případný lehký mráz. Pokud chceme vysadit semena, která jsou náchylnější na mrazy, tak v tomto případě se doporučuje počkat do posledních mrazů.

Semená rastlín a osivá

V oblastech kde není vhodné podnebí, nebo venku se z času na čas ještě objeví mrazy, můžeme dát klíčit semena uvnitř. Naplníme si menší nádoby s vlhkým, sterilním substrátem. Udržujeme nádoby v teple, a když začnou semena klíčit, přesuneme je na sluneční okno. Sazenice třeba pravidelně zalévat a je dobré pokud je příležitostně pohnojíme zředěným roztokem hnojiva. Když už venku pominuly i poslední mrazy, můžeme sazenice vysadit ven.

Výhody a nevýhody pěstování semen, vlastních sazenic nebo vysazení zakoupených rostlin v zahradě.

Semena jsou levné, ale nějaký čas trvá dokud semena vyklíčí. Výsadba semen přímo na zahradě je více méně jednoduchá, ale klíčivost semen může být pomalá, protože semena nemusí ani vyklíčit, zejména pokud je nepříznivé počasí, prší, nebo jsme semena vysadili do studené země. Pokud vysadíme již hotové rostliny do zahrady, máme o starost méně, ale o to víc musíme zainvestovat na začátku.