Ovocné stromy do malých i velkých zahrad

Ovocné stromy do malých i velkých zahrad

Skvělou volbu při výběru výsadby do zahrady představují ovocné stromy a keře. Jejich plody příjemně chutnají a především obsahují nespočet vitamínů. Není nad to si vyjít do vlastní zahrady, či na terasu, a své oblíbené ovoce si přímo strhnout. Na to, abyste si mohli dopřát tento pocit, vám poslouží nespočet různých ovocných keřů do zahrad každého typu. Ať už jsou to velké nebo malé zahrady, světlé nebo stíněné. Každý si může najít ten svůj keř, který potěší nejen jeho oko ale především chuťové pohárky. Výhodou těchto keřů je to, že pěstování je z velké části nenáročné a na svůj růst nepotřebují velké prostory.

A to dokonce ani ovoce jako jabloň, hrušeň nebo třešeň. Pokud se vám tyto ovocné stromy spojují především s robustností dospělého stromu, která by vás mohla odradit, nechte se přesvědčit o opaku. V současnosti jsou vyšlechtěny různé sloupovité odrůdy. Tyto nové odrůdy jsou výjimečně vhodné i do moderních zahrad, kde překvapí svým elegantním vzhledem. Pokud se rozhodnete pěstovat ovocné keře, prodej vám nyní nabídne skoro neomezené možnosti. Je už jen na vás, abyste si vybrali ten pravý druh.

Jaké ovocné stromy a keře si zvolit?

Jako u každé výsadbě, i u ovocných keřích je důležitý správný výběr druhů a jejich umístění. Rozhodující je charakteristika prostředí vaší zahrádky. Různé ovocné keře vyžadují různé podmínky. Většina ovocných krov vyžaduje sluneční prostory a propustné půdy, které jim zajistí dostatek vlhkosti. Doporučuje se zalévat jejich jednou týdně dostatečným množství vody.

Jaké ovocné keře se hodí do malých zahrad?

Mezi nejvhodnější druhy do malých záhad patří angrešt, rybíz a ostružiny. Pustit se ale můžete i do pěstování borůvky či brusinky. Skvělou volbou do malých zahrádek je také kříženec rybízu a angreštu, který se nazývá josta. Ta sice roste bujněji než borůvky a brusinky, avšak odvděčí se vám vynikající chutí. Vsadit můžete i na jedlou jeřabin nebo Aron, které se stávají oblíbenými právě v posledních letech.

Časem ověřené druhy

Mezi typické ovocné keře, které si udržují svou oblíbenost po desetiletí, zařazujeme bezpochyby maliny a jahody. Jahody už neodmyslitelně patří k nejoblíbenějšímu ovoci pěstovanému u nás. Jejich pěstování vyžaduje dostatek slunce. Také potřebují dostatek vláhy a vlhkosti. Maliny a ostružiny patří k nejodolnějšími ovoci. Na dozrání potřebují pouze dostatek slunce. Nenáročné keře, které se vejdou na každou zahrádku, jsou také rybíz. Zajistí nám dostatek těchto lahodných plodů, které můžeme využít do zavařenin, zda při pečení koláčů. Černý rybíz oblibě také teplé stanoviště a propustnou půdu.