Okrasné zahrady v říjnu ve znamení příprav na zimu

Podzim, je tu s ní i čas velkého úklidu zahrady. Zazimování zahrady patří k důležitým úkolům Zahradníková roku, záleží na něm totiž kondice, v jaké se zahrada probudí do budoucí jara. Co všechno je třeba udělat?

Okrasné záhrady prípravy na zimu

1. Úklid spadaného listí

K nejméně příjemným činnostem před zimou je úklid spadaného listí. To je třeba pečlivě vyhrabat z trávníků a vymést ze všech koutů zahrady. Na menší zahradě si vystačíte s obyčejnými hráběmi a metlou, na větší plochy je lepší použít moderní techniku, například zahradní vysavač, který zároveň slouží jako foukač. Listí nejdříve nafouká na jednu hromadu a pak vysaje do objemného vaku. Modernější přístroje navíc dokáží listí rozdrtit, čímž se objem sníží až o 90%.

2. Ošetření trávníku

Na podzim je třeba věnovat dostatečnou péči i trávníku, aby přečkal příští zimu. Před zimou provzdušnit vertikutátorem a ošetřit speciálním hnojivem s vysokým podílem draslíku. Vertikutátor nejen že provzdušní travní drn, ale odstraní travní plsť. Ta se tvoří v každém trávníku a potlačuje jeho správný růst. Vzniká z odumřelých rostlin, plevele, mechu a zbytků posečené trávy. Tráva kvůli plsti nezakoření do hloubky a řídne, což má za následek rozrůstání mechu, plevele a vysychání.

3. Úprava trvalkových záhonů

Trvalky patří k poměrně nenáročným rostlinám. Nemusí se ani intenzivní hnojit, ani často okopávat nebo zalévat. Péče vlastně potřebují jen dvakrát za rok - na jaře a na podzim. Jarní péče v podstatě spočívá pouze v okopání a přihnojení pomalu rozpustným hnojivem. Na podzim je potřeba tyto rostliny po jejich odkvětu ostříhat - pryč musí staré květní stvoly, suché listy a stonky - a na zimu zakrýt chvojím. Stříhat nebo odlamovat by měly těsně nad zemí. Výjimku tvoří okrasné trávy, které jsou na mráz příliš citlivé. Ty je proto lepší na zimu jen svázat, celé zakrýt obalem a ostříhat až se na jaře oteplí a začnou se objevovat nové zelené výhonky.

4. Řez dřevin

Typickou podzimní činností je i řez dřevin a živých plotů. Hlavním pravidlem při úpravě živých plotů je sestříhání jejich boků mírně šikmo tak, aby vršek plotu byl o něco užší než základna. Pouze tak bude zajištěn dostatečný přístup světla i ke spodním částem plotu. Místo řezu při rostlinách v živém plotě by mělo rychle zahojit, a proto je nutné pracovat pouze s ostrými nůžkami. Tupé nůžky totiž zanechávají roztřepené okraje ran, které pak způsobují prosychání. Na špatně dostupná místa poslouží teleskopické nůžky na živé ploty zase elektrické nůžky, s jejichž pomocí snadno a rychle dosáhnete potřebných tvarů dřevin.

5. Úklid květin a větví

Ostříhané trvalky, seříznuté větve, vyhrabáno nečistoty z trávníků - vše je možné biologicky zlikvidovat. Vedle klasických kompostérů, které každý zahrádkář využije prakticky po celý rok, jsou vhodné i drtiče větví, které větve nadrtí na štěpky, které je možné použít ať už jako palivo v krbu nebo namísto mulčovací kůry na záhony, aby jimi neprerastala plevel.