Okrasné zahrady na balkoně

Hodně z nás touží po kvetoucí oáze, ale zahradu nemáme. Stačí ale balkon, ačkoli malý. I na něm lze vytvořit zelenou pohodu, v níž se úrodnou i lahodné plody.

Vřes Robert Chapman

Vodopády barevných květů, které překypují z některých balkonů, upoutají pohledy všech okoloidúcich.Pri dnešním výběru rostlin, pěstitelských nádob a hnojiv to není vzdálený sen, ale s trochou znalostí a trpělivosti dosažitelné pro každého. Nemusíte se ani zdaleka spokojit s "obyčejnými" květináči za zábradlím. Na balkoně můžete použít veškerou tvořivost a fantazii, využít popínavé rostliny, okrasné dřeviny, závěsné košíky, různé dekorace, pěstovat pohledné i zdravé a sladké ovoce i zeleninu.

Orientace balkonu určuje míru světla a tepla

Při výběru rostlin pro balkon je dobré se řídit tím, zda je orientován jižně, východně, západně či severně. Míra slunečních paprsků je pro většinu rostlin velmi důležitá - některé vyžadují co nejvíce slunce, jiným se daří spíše ve stínu. Dále záleží i na celkové klimatu oblasti.

Východně orientovaný balkon

  • Muškáty, které lze pěstovat v bezpočtu odrůd různých barev a tvarů, převislé nebo vzpřímené, přes zimu je možné uchovat na bezmrazém místě.
         
  • Petúnie, letničky, které podobně jako muškáty dokáží vytvořit bohaté kvetoucí převisy.
  • Popínavé rostliny plaménky (Klemantis) jsou atraktivní vytrvalé popínavé rostliny, které zkrášlí stěny i zábradlí. Pěstují v mnoha druzích a kultivarech s odlišnými květy.

Jihovýchodně a jižně orientovaný balkon

  • I na horké jižní straně můžete pěstovat muškáty i petúnie, pokud jim zajistíte stálý přísun vody (komfortní jsou v tomto ohledu samozavlažovací květináče a závěsné květináče).
  • Pěstovat zde můžete pěkné a zároveň užitečné aromatické bylinky, jako je rozmarýn, levandule, tymián, oregano, šalvěj, bazalka a další.

Západně orientovaný balkon

  • Koncem léta, na podzim iv zimě ozdobí balkon stálezelený a bujně kvetoucí vřes a vřesovec.

Působivé i odolné jsou okrasné trávy, které lze pěstovat nejen na zahradě, ale nižší druhy iv nádobách.

Klemantis - okrasné kvety

Popínavé rostliny plaménky (Klemantis)