Okrasné trávy dodají zahradě lehkost

Vyberte si z mnoha druhů okrasných trav, které se v zahradách uplatňují stále častěji. Mezi těmito rostlinami najdete exempláře jednoleté i trvalé, malé i velké okrasné trávy s kvetstvom drobným i mohutným.

Nejkrásnější okrasné trávy do zahrady pro solitérní výsadbu

Vysoké stébla trav s obloukovitě prohnutými listy měnících se barev jsou předurčeny pro solitérní výsadbu. Vyniknou na trávníku, v sousedství přírodních kamenů nebo vysokých plotů. Jejich velkou předností je, že se během roku mění. Na jaře mají okrasné trávy mladé rašící listy světlezelené, postupně hnědnou a posilují, až na podzim dorostou do konečné podoby a zbarví se do žluta, hněda nebo i červena. Můžeme je vysazovat během celého roku, s výjimkou, když mrzne. Ale ideálním obdobím je jaro.


Pokud je umístíte jako okrasné rostliny do krátce střiženého trávníku a obklopte jejich většími kameny či oblázky, budou působit jako rozvážní strážci celé plochy, kteří se vlní ve vánku ze strany na stranu.


Pokud je vysadíte mezi skupinu trvalek, provzdušní a zjemní jejich. Nádherně působí také na březích jezírek nebo rybníků - jejich odraz na vodní hladině vybízí k zastavení a přináší klid.

Okrasné trávy zdobí zahradu iv zimě

Přestože se mezi trávy běžně řadí i druhy jim podobné, pravými travinami jsou pouze ty, které patří do čeledi lipnicovitých (Poaceae). K nejznámějším patří kostřava (Festuca), kavyl (Stipa), ozdobnice (Miscanthus) a Kortaderie (Cortaderia).

Okrasné trávy zvýrazní krásu dřevin

Okrasné trávy jsou významným a nenáročným doplňkem keřů a stromů. Vyplní nevyužitou plochu, kde se jiným květem nedaří, zvýrazní barvu pozadí výsadby a často se postarají o vyplnění prostoru pod výsadbou.


V létě iv zimě poutají svěží zelení koberce polokulovitých trsů kostřavy (Festuca), která snese slunce i polostín a je vděčná za vlhkou půdu. Dobře vypadá pod opadavými dřevinami, tmavými jehličnany, ale dá se vysadit i jako obruba trvalkového záhonu nebo do skalky.

Nejrozšířenějším reprezentantem rodu Festuca je bezpochyby kostřava šedá (Festuca glauca). Tato vytrvalá rostlina, vyskytující se v celé Evropě, potřebuje k úspěšnému růstu slunné stanoviště a písčitou až kamenitou zem.

Okrasné trávy a trvalky si můžete jednoduše pořídit i prostřednictvím našeho e-shopu:

K chudým životním podmínkám je přizpůsobena úzkými listy a bohatým kořenovým systémem. Má stříbřitě modré listy v kulovitém trsu, dorůstá do výšky kolem dvaceti centimetrů. V letních měsících se objevují drobné klásky. Aby si rostliny uchovali namodralé zbarvení, nesmí se půda, ve které jsou zasazeny, hnojit.

ozdobné trávy

Jak předsadba dřevin se uplatní trávy výrazných barev, textur i tvarů. A opět přichází ke slovu rozsáhlý rod přizpůsobivých ostřic. Skutečně dekorativní trávy s červenohnědými, velmi úzkými listy, které na špičce převislý je ostřice novozélandská (Carex buchananii).

okrasné trávy - ozdobnica čínska

Zástupců rodu Miscanthus (ozdobnice čínská) předurčuje jejich výška kolem jednoho až čtyř metrů k solitérnímu umístěným. Dopřejete _ jim slunce až polostín, odvděčí se vám kvetením od léta do podzimu. Z tohoto rodu pochází ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), v současnosti pravděpodobně nejvíce pěstovaná okrasná tráva.

Ozdobnice jako chameleón

Některé ozdobnice mají specifickou vlastnost: během sezóny mění barvu olistění.

Kortadéria pampová tráva

Pampová tráva (Cortaderia selloana) má svůj domov v Jižní Americe. Ze všech druhů okrasných trav je to právě ona, která působí nejmajestátnějším dojmem. Vyhovuje jí místo, na které svítí co nejvíce slunce, a propustná půda s dostatkem živin. Nesnáší příliš vlhká místa nebo mokro u kořenů.
Tato vytrvalá tráva, dosahující výšky od osmdesáti centimetrů do dvou metrů, patří k dvoudomé rostlinám. Znamená to, že rozlišujeme samčí a samičí jedinci; rozpoznat je můžete v době květu, od září do listopadu - samičí rostliny mají květenství husté a vzpřímené, samčí volnější.

Okrasné trávy vypadají působivě samostatně v prostoru, jakož i doplněk k jezírku nebo dřevinám. Vzhledem k jejich výšce a bohatosti trsů, trávu můžete využít jak k dekoračním účelům tak i jako vkusné řešení nerovnosti zahrady.


Okrasné trávy jsou nejen působivým doplňkem zahrad ale i vítanou ozdobou sušených květů. V interiéru vynikají v dlouhých úzkých skleněných vázách a na zahradě se mohou v květináčích vyjímat na zábradlích a balkonech. Pokud přemýšlíte, co zasadíte na zahradu, či okrasné rostliny (květiny) nebo okrasnou trávu, volte trávu, o kterou se nebudete muset starat a která dodá vaší zahradě pestrost po celý rok.

Doprovod pro květiny

Teprve když okrasné trávy namícháme s kvetoucími rostlinami, vznikne dokonalý záhon. Jen vědět, jak na to.

Řídit se můžeme jednoduchým pravidlem: čím delikátnějším květina, tím jemnější stébla a květenství trav k ní vybereme. Příkladem mohou být Astry (Aster) nebo štíhlé šalvěje (Salvia nemorosa) s jednoletým ječmenem (Hordeum jubatum).

Platí to i opačně: nápadné širokolisté druhy, jako jsou četné ozdobnice (Miscanthus sinensis) se dobře hodí k hortenziím (Hydrangea), které v létě okouzlují opulentními soukvětími.