Okrasné dřeviny zezravy

Zezravy u nás patří k nejčastěji vysazdovaným jehličnanům. V posledních letech převládá výsadba tújí v živých plotech, a to proto, že zůstávají zelené po celý rok, což je v našich podmínkách žádoucí. Navíc odrůdy určené pro živé ploty rychle rostou.

Zerav západní nabízí velký výběr odrůd

Zerav západní (Thuja occidentalis) má velmi široký sortiment odrůd. Najdeme mezi nimi druhy různých tvarů - vysoké stromovité, kuželovité, úzce sloupovité i keřovité. Na druhé straně je řada zakrslých odrůd kuželovitých i kulovitých.

Mnoho možností nabízí zerav západní v barvách listů (jehličí). Odstíny zelené od světlé až po tmavou lesklou zeleň, která je typická pro kultivar, modravé jehlice kultivaru 'Compacta', případně odstíny zlaté (žluté), jaké objevíte u kultivaru 'Rheingold'.

Určitě vás překvapí nejen rozmanitost tvarů a barev, ale i vzrůstu. Tuje můžete využít jako solitéry, do skupinových výsadeb (pozor na příliš mnohobarevné kombinace), do skalek či jako přenosnou zeleň.

Pro výsadbu živých plotů se hodí odrůdy husté, rychle rostoucí, nerozťahujúce se pod tíhou sněhu ('Brabant', 'Friesland' nebo oblíbený 'Smaragd'). Výška živého plotu by měla být do tří metrů, na metr se vysazují dvě až tři rostliny.

Nejčastěji nabízená a cenově dostupná odrůda Zerav Smaragd má symetrický kuželovitý růst, stříhá se, až doroste do požadované výšky. Řez se provádí pravidelně jednou ročně v červnu - prorostlé rostliny nesnášejí řez do starého dřeva.

Zastřihují se jako vrcholky rostlin tak boky z pohledových stran. Zezravy se rozrůstají i do šířky, takže časem vytvoří porost. Živý plot může být i nestříhaný, volně rostoucí, jen s upravenou výškou. Výborným pomocníkem vám budou nůžky na živý plot.