Nejkrásnější okrasné dřeviny pro tvarování

tuje - dreviny pre tvarovanie

Jehličnany, listnaté dřeviny a také některé dřeviny původem ze středomoří se proslavili jako dřeviny vhodné ke tvarování. Pokud se chystáte zhostit tohoto úkolu a vyzkoušíte řezy odlišných tvarů a výškové úrovně, vnese to do vaší zahrady a do celé zahradní kompozice dynamickou změnu.

Mrazuvzdorné druhy dělíme na jehličnaté a listnaté dřeviny. Existují však i odrůdy, které nejsou mrazuvzdorné. Výška i období kvetení, jsou údaje, které u těchto druhů vždy odpovídají růstu rostliny v daném klimatickém pásmu, na což je třeba brát ohled.

K nejznámějším dřevinám vhodným pro tvarování patří mrazuvzdorné listnaté dřeviny. Ačkoli by se mohlo zdát, že bude tvarovaný listnáč v zimě bez listí nezajímavý, není tomu tak. Dřeviny, které shazují na zimu listy, mají výhodu v tom, že zvýrazní v zahradě střídání ročního období a velmi specificky tak propojí zahradní umění a přírodu.

Stálezelené dřeviny v zahradě spoluvytvářejí zimní obrázek díky svým malebným prvkem, jakmile se na nich například vytvoří jinovatka nebo zapadnou sněhem. Dodají tak zahradě nádech statičnosti, neboť jsou trvalým zahradním prvkem, zbývajícím zde po celý rok.

Krušpán vždyzelený

Pokud se řekne dřevina vhodná na řezání, možná se vám ihned vybaví zimostráz obecný (Buxus sempervirens). Tato dřevina je klasikou vhodnou pro tvarování. Stanovisko může mít sluneční až stinné, v neutrální až vápenité půdě. Lze z něj vystřihovat figury či různé tvary. Střih přichází na řadu koncem dubna, začátkem května se pak po prvním výhonku upravuje tvar. Kompaktní tvary na této rostlině je možné získat pouze po realizaci pravidelného řezu.

tuje - dreviny pre tvarovanie

Dřeviny vhodné na tvarování si můžete jednoduše pořídit i v našem e-shopu:

buk purpurový

Tradiční dřevinou pro živé ploty je také robustní buk lesní (Fagus sylvatica). Velmi zajímavě u něj působí kombinace odrůd se zelenými a červenými listy. Je to rostlina upřednostňující slunné stanoviště, vápnitou půdu s vrchní vrstvou bohatou na humus. Velmi dobře se tvaruje do koulí a oblouků. U buku je jejich řez považován za velmi jednoduchou záležitost, protože menší chyby rychle zmizí.