Okrasné dřeviny na balkon a terasu

Zakrslé druhy pomalu rostoucích jehličnanů v elegantních nádobách udělají z nudné terasy úžasné místo k odpočinku, jehož estetickou hodnotou se můžeme chlubit.

Není to ale bez práce. O jehličnany se musíme starat a především jejich dobře vybrat. Na trhu je zdánlivě velký výběr, dobré je ale předem si najít informace ohledně konifery, které by se nám líbily, abychom pak nebyli při koupi zklamáni, že by vysněný jehličnan na našem balkoně neprospíval a chřadl nebo by péče o něj vyžadovala příliš času a námahy.

Jak rostliny vybírat

Pokud vyberete dobře, oceníte později náročnost při péči a dekorativnost, s jakou stromečky ozdobí terasu nebo balkon. Každý jehličnan nesnese omezení životního prostoru a uzavření kořenového systému do květináče. Něco jiného je pěstovat zakrslé jehličnany v nádobách a ve volné půdě, kde se méně přehřívají a mohou přijímat živiny z okolní půdy. Pokud jste začátečníci a nikdy jste jehličnan v nádobě na terase nepěstovali, začněte s méně náročnými a finančně dostupnými druhy. Jsou to především cypřiše, túje a jalovce. Později, až získáte zkušenosti, se můžete soustředit na stromky náročnější na péči: jsou to zakrslé formy různých druhů jedlí, borovic a smrků.

V čem je péče o jehličnany v nádobách těžší než o volně rostoucí stromky?

Stromek v nádobě má omezený prostor pro přijímání živin a vody, a je tak na naší pravidelné péče mnohem více závislý. Mnohem snadněji může vyschnout, spálit se na pražícím slunci, ale naopak i v případě těžkého přemokření kořenů uhynout, případně vymrznout v malé nevyhovující nádobě. Zatímco na volně rostoucí stromky si v létě můžeme dovolit delší dobu pozapomenout, u terasových jehličnanů je nutné dbát o pravidelnou zálivku a přihnojování. Některé druhy, nejčastěji cypřiše, se také tvarují, seřezávají do požadovaného tvaru.