Listnaté okrasné dřeviny

Listnaté okrasné dřeviny na zimu sice opadají, ale během sezóny vás potěší několikrát do roka. Na jaře budou krásně kvést a vonět, na podzim se zase jejich listy mohou zbarvit do zajímavých barevných variací a celý efekt dovrší jejich zrající plody.

Okrasné listnaté stromy vysazujeme do zahrad, aby nás těšili svou krásou květů, zajímavým listím nebo pěkně zbarvenými podzimními plody. Jednoduše, aby v průběhu celého roku poutaly pozornost. V souvislosti s tím je také do zahrad vybíráme.

Tvar koruny je sice dán geneticky, ale zda se koruna vyvine tak, jak má, záleží na stanovištních podmínkách. Existují koruny košaté i řídké, kulovité nebo štíhlé, větve mohou být široce rozložené i povislé, kmeny nízké i vysoké. Při výběru stanoviště nesmíme zapomenout, že listy každoročně opadávají a rozhodně je nechceme mít v bazénu, nebo v jezírku. Proto se v těchto místech výsadbě listnatých stromů vyvarujeme.

Nejoblíbenější listnaté solitérní stromy do zahrady:

Javory: Mezi nejpoužívanější javory na solitérní výsadbu patří červenolistý javor mléčný (Acer platanoides'Crimson King 'nebo Acer platanoides'Crimson Sentry') - strom s rozložitá kulovitou korunou, je většího vzrůstu (12-15), takže patří do větších zahrad, listy jsou laločnaté červenohnědé, purpurově lesklé. Vyžaduje slunnou, polostinné polohu, často trpí na houbovou chorobu - padlí (bílé povlaky listů).

Dalším často vysazovaným javorem je kulovitý javor mléčný (Acer platanoides'Globosum ') - strom je vhodný do menších zahrad, dorůstá okolo 4 - 5m výšky, průměr koruny je okolo 3- 4m. Má pravidelnou kompaktní kulovitou korunu, pro kterou je často vybírán, listy jsou po celou dobu vegetace zelené. Daří se mu na slunném stanovišti, stejně jako předchozí zástupce i tento kulovitý javor trpí často na padlí.

Katalpa: Dalším menším stromem s pravidelnou kulovitou korunou je katalpa (Catalpa bignonioides'Nana '), dorůstá přibližně stejných rozměrů jako výše uvedený kulovitý javor mléčný, má i stejné nároky na pěstování a stejně tak jako javory i katalpy trpí na houbovou chorobu padlí. Listy jsou velké, srdčité, plodem jsou výrazně dlouhé tmavě hnědé až černé lusky.

Ovocné dřeviny:

Okrasné jabloně: (Malus) Výraznou růžovou či bílorůžová barvou květu vítají jaro. Na podzim se obalí okrasnými jablíčky různých velikostí podle kultivaru stromu. Ty u některých druhů vydrží na větvích velmi dlouho do zimy. Mají rádi slunné stanoviště a propustné živné půdy.

Okrasné listnaté dřeviny a keře v zimním období

Dokonce ani po celém zimním období nekončí krása mnohých dřevin a dalších rostlinných druhů. I v zasněžené zahradě se najde mnoho krásy. Ojíněný trávy a zmrzlý sníh na větvích keřů vytvářejí zmrzlou krásu. K oživení různých partií zahrad poslouží během zimy poměrně velké množství stálezelených listnatých dřevin. Jejich využití se v zahradách mnohdy podceňuje. Rozhodně by to tak nemělo být. Tak vděčné keře by měly zvyšovat půvab celého prostředí zahrad častěji. Mezi stálezelené dřeviny do zahrady patří hlavně dráčoe. Mají několik vynikajících odrůd, které mohou doplnit zahradu díky svým různým vzrůstově vlastnostem.

Okrasné listnaté dřeviny do vaší zahrady si můžete jednoduše pořídit i prostřednictvím našeho shopu: