Javory pro nejlepší podzimní barvu

Milovníci zahrádkářství mají mnoho možností, jak na podzim dosáhnout barevných zahrad a dvorků. Přesto žádné stromy nejsou tak úzce spojeny s podzimním listím jako Javor. Někde jsou zářivě žluté, oranžové a červené odstíny podzimních Javorů v původních lesích legendární a tuto podzimní ukázku můžete přenést do své zahrady pečlivým výběrem druhů a kultivarů Javorů vhodných pro vaše potřeby.

Zde je několik skvělých Javorů, které je třeba zvážit pro zářivou podzimní barvu:

Javor červený

Červený javor (Acer rubrum)

Opadavé listy javoru červeného ( Acer rubrum ) někdy odporují jeho běžnému názvu, protože podmínky mohou způsobit, že se barva bude pohybovat od špinavě žluté po oranžovou – ne vždy červenou. Při pěstování v dobře propustné a mírně kyselé půdě však často poskytuje nádhernou červenou barvu, která přechází do žlutooranžové.

Javor mléčný (Acer platanoides)

Javor mléčný není tak velkolepý jako některé, protože podzimní barva je obecně méně pozoruhodná žlutá. Může však být dobrou volbou v obtížných městských podmínkách, protože se dobře přizpůsobuje mnoha typům půdy a znečišťujícím látkám v životním prostředí.

Javor tatársky

Javor tatársky (Acer tataricum) je pěkně kompaktní strom nebo velký keř. I když snesou světlý stín, své nejlepší podzimní barvy dosáhnou na plném slunci. Snaha se bohatě vyplatí: Jejich podzimní barva listů je zářivě červená nebo příležitostně žlutá. Tento strom roste velmi dobře v městských podmínkách

Javor polní (Acer campestre)

Používá se do vysokých živých plotů. Jsou ceněni méně pro své žluté podzimní olistění než pro svůj růstový zvyk a skutečnost, že jsou tolerantní ke zhutněné půdě a znečištění .

Japonský javor (Acer palmatum)

Elegantní a drobný Japonský javor ( Acer palmatum ) je vítězem tří sezón ve svých preferovaných klimatických podmínkách: Některé kultivary mají na jaře a v létě krásné sytě červené listy, které v létě ustupují žlutým, červenofialovým a bronzovým listům. Některé odrůdy vytvářejí vynikající vícekmenné keře, zatímco jiné jsou nádherné malé vzorové stromy.