Jak se postarat o okrasnou zahradu v dubnu?

Okrasná zahrada potřebuje v dubnu vaši pozornost. Věnujte jí svůj čas a odměna vás nemine.

okrasna zahradu v dubnu


Živé ploty

Jak oddělit užitkovou zahradu od okrasné? Jednoduchým řešením je využít přednosti živého plotu nebo vytvořit dřevěné treláže a nechat je porůst popínavými rostlinami. Za poměrně krátkou dobu prostor pěkně zezelená a během celého léta až do prvních mrazů bude nádherně kvést.

Kupujeme jarní keře

Azalky, vybrané druhy rododendronů, kdoulovec (Chaenomeles japonica), zákula (Keri japonica), štědřenec (Laburnum anagyroides) či mandle (Prunus tenella) - nyní je nabídka jarních krov široká. S kořenovým balem můžeme vysazovat i keře, které mají puky nebo již kvetou. Vybíráme si spíše nižší rostliny - lépe se uchytí. Aby v zahradě vynikly, nekupujeme mnoho druhů. Sázecí jáma by měla být dvakrát širší než kořenový bal dřeviny. Rostlinu po výsadbě dobře zalijeme.


Čas na okrasné stromy

Strom by neměl chybět v žádné okrasné zahradě. K nejkrásnějším okrasným stromem patří okrasné jabloně, sakury, katalpy, japonské javory či magnólie. Časné jaro je ideální na jejich výsadbu. Musí mít pevný a rovný kmen (křivý se už nikdy nenarovná), silnou a rovnoměrně rostlou korunu. Kořenový bal by měl být celistvý (případně uložený v kontejneru), neměl by se rozpadat. Pamatujme také na opěrné kůly.
 

Sázíme magnólie

Přestože magnólie lze sázet v průběhu celého vegetačního období, pokud je vysadíte v dubnu, je předpoklad, že se rychle ujmou. Dřevinu vysazujte s kořenovým balem na slunné a chráněné místo. Měly by mít také dostatek prostoru, o několik let se totiž mohou výrazně rozrůst do šířky a omezit v růstu jiné rostliny. Vyhovuje jí kyselejší půda, proto při výsadbě třeba dát na dno jámy vrstvu čisté rašeliny. Kořeny zasypte zahradnickým substrátem a navrch opět rozhoďte trochu rašeliny. K dřevině je dobré zatlouct kolík, který jí poskytne v prvních měsících po výsadbě potřebnou oporu.

První plaménky

  • Brzo kvetoucí plaménky - Plamének nebo Klemantis horský a alpský patří k velmi pěkným popínavým rostlinám, které zvládne i začátečník. Nezaberou mnoho místa, kvetou brzy na jaře, obvykle se rychleji a bohatší rozrůstají. Vysazovat je můžeme i v kvetoucím stavu. Mají rady slunce, no místo, odkud vyrůstají, musí být zastíněné. Důležité je poskytnout jim oporu, případně je můžeme nechat pnout se po starém nevzhledném plotě. Třeba však počítat s tím, že se výrazně rozrostou. Pokud tyto rostliny již pěstujeme a třeba je zmladit, vhodný čas nastává po odkvětu koncem dubna.

První letnění dřevin

  • Vavříny, olivovníky, oleandryfíkovníky, které pěstujeme v nádobách, už můžeme koncem měsíce vynést ven. Platí to zejména pro oblasti s mírným klimatem. Vhodný je na to den, kdy je zataženo, aby jim silné jarní slunce nespálilo listy. Dřeviny dobře zalijeme a pokud mají malé květináče, přesadíme je do větších s novým substrátem. Kdyby hrozily pozdní jarní mrazíky, dřeviny na noc přikryjeme bílou netkanou textilií.

Trávník

  • Během celého měsíce lze zakládat nový trávník. Pravidelně ho sekáme, začínáme is hnojením.

Růže

  • Pokračujeme ve výsadbě růží. Začátkem měsíce by měly být všechny keře "odzimované" a ostříhané, je vhodné je i přihnojit.

Trvalky

  • Květinové záhony si doplňte atraktivními kvetoucími trvalkami.