Filtre

Barva listu/jehličí

Typ listu/jehličí

Zerav Smaragd, okrasné dřeviny tuje

Zerav smaragd patří mezi nejvyhledávanější okrasné dřeviny, hlavně na živý plot. Živý plot z túje smaragd, je standardem v našich okrasných zahradách. Známe mnoho druhů tuje a tuje smaragd, hlavní rozdělení okrasné dřeviny tuje je na zerav západní a zerav východní.

Je lepší zvolit níže stále zelené túje, které neopadávají a tak se hodí na pěstování například i při bazén. Hlavní výhodou těchto jehličnanů je, že pokud je zakoupíte kontejneru v květináčích, dají se sázet kdykoliv. Pokud je zasadíte dostatečně blízko vedle sebe, dostanete krásný vysoký živý plot.

Tuje pocházejí z různých koutů světa, často si jsou i velmi podobné. Liší se zejména velikostí, barvou a způsobem jejich využití. Z našich zahrad nejčastěji známe například Tuje Brabant, které jsou oblíbené jako celoročně zelený živý plot. Dorůstá do výšky pěti metrů a má kuželovitou podobu koruny. Dobře snáší i znečištěné prostředí. Další z často využívaných na živé ploty je Zerav Smaragd pyramidálního a krásné smaragdově zeleného vzhledu.

Proč Zerav Smaragd?

Zerav Smaragd dostal svůj název od své sytě zelené barvy a je u nás často vysazován pro svou velmi hustou korunu, která navíc drží tvar, na rozdíl od jiných odrůd, které se časem "rozbíhají" do stran a větve jim jakoby padají dolů. Zerav Smaragd si navíc drží svou nádhernou sytě zelenou barvu po celý rok, tedy i v zimě, kdy jiné tuje mohou hnědnout. Stala se pro své mnohé výhody najvysádzanejším druhém tuje u nás. Pokud uvažujete o výběru rostlin například pro živé ploty, pak byste určitě měli zařadit do úzkého výběru právě tuto odrůdu tuje Zerav Smaragd. Díky své oblibě je rozšířena i ve všech zahradnictvích.

Zerav Smaragd - ideální na celoročně zelený živý plot

Thuja smaragd nebo pokud Zerav západní Smaragd nebo latinsky Thuja Occidentalis Smaragd byla vyšlechtěna v Dánsku. Zerav jako rod stromů pochází původem ze severní Ameriky, odkud se pak dostala v 16. století i do Evropy. Thuja occidentalis Smaragd je krásný stálezelený strom z čeledi Cypruškovitých. Tato zerav dorůstá (pokud ji necháme volně růst) velikosti až 8 metrů. Většinou je ale střižená, aby vytvořila kompaktní stěnu v našem živém plotě.

Tuje jsou velmi okrasné dřeviny na živé ploty. Na prodej nabízíme několik odrůd jako Zerav Smaragd, Brabant, Sunkist a jiné. Liší se především výškou (od které se odvíjí cena) a barevností. Nejoblíbenějším druhem jsou jasně Smaragdy, které u nás jako živé ploty vidíme nejčastěji. Je to zejména díky tomu, že vytvářejí hustou neprůhlednou stěnu a nejsou tak náročné na údržbu. Dalším neméně žádaným druhem je Brabant, který se na živý plot hodí zejména díky tomu, že roste více do šířky.