Tis obyčejný Taxus baccata

Rod tisů má 7 druhů. Jejich domů jsou oblasti tropického a subtropického vegetačního pásma. Jsou to keře nebo keřovité stromy s tenkým kožovitým jehličím. Semena jsou obklopeny výrazným karmínově dužnatým obalem, který se nazývá arillus. Jeho druhy se rozmnožují výsevem, odrůdy řízky.

Druhy


Adpressa aurea- korunu má tvarovanou velmi nepravidelně. V prvních letech je to trpasličí keř s krásnou zlatožlutou barvou. Tato odrůda nerodí červené bobule.
Amersfoort- tato odrůda tisa obyčejného má trpasličí vzrůst, nové výhonky rostou kolmo vzhůru. Jsou lesklé tmavozelené barvy. Na první pohled je těžko uvěřit že je to tis, protože jich má celkem krátké, masité a široce zaokrouhlené. Vyvíjí se velmi pomalu ale po delším čase se ukáže ve své plné kráse.
Dovastoniana aurea- tento keř působí velmi důstojným dojmem. Má dominantní kmen, jehož větve se tyčí do stran a výhonky zlatožluté barvy se obloukovitě klony směrem dolů. Pro svůj půvabný tvar se hodí do zahrad jako solitér.
Fastigiata- má štíhlí sloupcovitého tvar s větvemi rostoucími kolmo vzhůru. Barvu má sytě tmavozelenou, odrůda je sice samičí, ale zarodí velmi málo.
Fastigiata aurea- má také sloupovitý formát, ale díky tomu že je štíhlí nepotřebuje mnoho místa. Koruna s čerstvými výhonky má krásnou zlatožlutou barvu a protože je to samčí rostlina plody nerodí.
Overeynderi- je to velmi rozšířený jehličnan v parcích. Má hustou, širokou a objemnou korunu kuželovitého tvaru. Jeho tenké, poměrně krátké jehličí je zelené barvy. Jelikož je povrch stromu celistvý a pravidelný, může často působit jako stříhaný keř.
Standishii- je to trpasličí keř se štíhlým stĺpcovytým tvarem. Jeho koruna je hustá a má nejintenzivnější žlutou barvu ze všech tisovytých odrůd. Je mimořádně krásný a vhodný do alpínii a všech zahrad.