Smrk pichlavý Picea pungens

Druhy


Glauca globosa- velmi oblíbený a často se vyskytující smrk, stříbrno modré barvy. Má tvar zploštělé koule. Za rok vyroste asi 10 centimetrů. Má široké využití, od rostliny do skalky až po hodnotný solitér.
Glaucea procunbens- pomalu rostoucí odrůda která leží na zemi. Většinou se podpírá kolíkem aby narostla do výšky a její větve prevísali dolů. Korunu má stříbrno modrou s dlouhými jehlicemi. Nejvíce se hodí do Alpina ve kterém zaujme každé oko.
Iseli fastigiata- je to velmi elegantní štíhlí jehličnan, jehož větve se tyčí nahoru ve vertikálním směru. Má velmi pěknou stříbrno modrou barvu, do zahrad se hodí vysloveně jako solitér.
Palivovou je to trpasličí odrůda pocházející z maďarské selekce. Za rok vyroste pouze 2-3 centimetry a zastavuje svůj růst ve velikosti míče. Koruna je zcela uzavřena s krátkým pichlavým jehličím. Jelikož dosahuje velmi mimořádně souměrně kulovitý tvar, má obrovskou okrasnou hodnotu.

Nároky

Smrky pichlavé většinou nepotřebují umělé zalévání, i když některé trpasličí odrůdy si to vyžadují v obrovských suchu. Na půdu nejsou vybíravé a mají naprostou odolnost vůči zimě.