Růže Rosa

Růže patří k nejstarším pěstovaným rostlinám. V současnosti známe přes tisíc různých kultivarů. Některé poutají bohatostí kvetení, jiné krásně zbarvenými květy či vůněmi. Při správné péči budou kvést až do prvních mrazů.

Charakteristika

Růže jsou mimořádně oblíbené a obvykle dlouhověké, různě velké dřeviny. Vyniknou v moderní i venkovské zahradě. Pěstovat je však lze i na balkonech a terasách ve vegetačních nádobách. Na trh se dostávají stále atraktivnější kultivary, které poutají velikostí a zejména plností květin. Mnohé z nich nádherně voní a lépe odolávají onemocněním. Květy růží lze použít k dekorování interiérů, ale i v kuchyni, pokud jsou jedlé (nebyly chemicky ošetřovány).

Nároky

Růže by měly růst na slunném stanovišti – ideální je vzdušné a otevřené místo, ne v rohu, zákoutí ani těsně před živými ploty (tuje zvýšené riziko vzniku houbových onemocnění). Nejkrásněji vzkvétají růže v hlinitopísčitých a propustných půdách s dostatečnou zásobou živin. V zásadě platí, že půda by měla být stále mírně vlhká, zejména u kořenů. Nikdy však nesmí být promáčena. Růže zaléváme pomaleji a déle, tak se vláha dostane do celého kořenového systému. Není dobré zalévat je silným proudem vody a už vůbec ne na listy.