Réva vinná Vitis vinifera

Hrozny jsou ovocem slunce a radosti. Když ho prý lidé poprvé objevili - vyhráli. Také díky vínu, které se vyrábí jeho kvašením.

Charakteristika

Vinná réva patří do rodu Vitis, který má mnoho druhů. Největší význam pro výrobu vína má Vitis vinifera, který má několik tisíc odrůd. Každá odrůda má svou vlastní chuť, aroma, případně kořenitost, která pak přecházejí do vína a dávají mu odrůdový charakter. Kromě odrůdy révy se vyžaduje i vhodný podnož, do kterého se odrůdová réva zaštěpí. Podnožní réva patří tak jako Vitis vinifera do podrodu Euvites, přičemž nejčastěji se používá Vitis berlandiéři, riparia nebo rupestris, které jsou odolné proti mšici révové.

Nároky

Různé druhy révy přežívají i v extrémních teplotních podmínkách. Většina odrůd révy, které se používají k výrobě vína, správně vegetuje a roste jen v mírných pásmech. Nejdůležitější oblasti pro pěstování révy najdeme na severní a jižní polokouli od 30° do 50° zeměpisné šířky. V těchto oblastech je průměrná roční teplota 10° až 20°C. Révy se nedaří, je-li průměrná roční teplota nižší než 10 °C. Největším nebezpečím je mráz a kroupy, zejména když vinná réva kvete nebo když hrozny dozrává. Tyto nepříznivé činitele mohou silně poznamená výšku úrody a kvalitu produkce. Stejně tak vytrvalý déšť může vést k různým chorobám, například peronosporu.