Plamének Clematis

Plamének, známý také pod názvem klematis, je králem popínavých, kvetoucích trvalek a svými barvami, vůněmi a atraktivitou během každého ročního období má co nabídnout nejednomu pěstiteli. Se svojí úžasnou diverzitou je plamínek oblíbenou volbou při tvorbě zahrad, kde na sebe poutá pozornost zejména v období kvetení.

Charakteristika

Plamének patří do čeledi jiskerníkovité a v různých podobách ho můžeme přirozeně nalézt na všech kontinentech. Známých je přibližně 300 druhů těchto kvetoucích trvalek, přičemž většina se vyskytuje ve formě popínavých rostlin. Plamínky jsou známé svým bohatým a vytrvalým kvetením, ale kromě toho jsou atraktivní i hlávkami semen během zimy, vícenásobným kvetením a odolností vůči nepříznivým podmínkám. Jejich pěstování není komplikované a zvládne to každý.

Nároky

Pravidelné zalévání plaménku je nejdůležitější po výsadbě. Po zakořenění si plamének vyžaduje minimálně 4 litry vody týdně, ale při horkém počasí se potřebný objem vody výrazně zvyšuje. Pamatujte však na to, že klematis nesnáší dlouhodobě promočenou půdu. Plamének je světlomilná rostlina, která vyžaduje minimálně 6 hodin přímého slunečního světla denně.