Pivoňka Paeonia

Pivoňka je od jara do léta neuvěřitelně krásná v květu – s bujnou zelení celé léto. Je to trvalka, která se každoročně vrací, aby vám svojí krásou vyrazila dech. Tyto rostlinky přežijí i nás – některým se daří už i více než 100 let. Jejich životnost je nejdelší ze všech květin a to je fakt, na který se může každý zahradník spolehnout.

Charakteristika

Pivoňky všech skupin lze nalézt v různých barevných variantách – od bílé přes růžovou, krémovou, červenou až po fialovou. I samotné květiny se mohou lišit velikostí a tvarem, známe jednoduché pivoňky, japonské, korunkovité či poloplnokvěté. Liší se i vůní, některé voní výrazně, jiné téměř vůbec. V některých případech je vůně svěží, citrusová, v jiných připomíná vůni růže. Existuje několik stovek odrůd a druhů pivoněk, proto je skutečně z čeho vybírat.

Nároky

Stanoviště, které si vyberete pro výsadbu pivoněk by mělo být vystaveno slunci minimálně po dobu poloviny dne. Čím více slunce dostane vaše pivoňka, tím více bude kvést. Když vybíráte stanoviště pro pivoňky, ujistěte se, že jámu vyhloubíte dostatečně hluboko a široce, aby jste se přizpůsobili jejímu plnému růstu. Pivoňkám se daří v hluboké, úrodné a vlhké půdě, bohatej na humus, která se dobře odvodňuje. pH půdy by mělo být neutrální. Stanoviště by mělo být chráněno před větrem. Nesaďte je v blízkosti stromů nebo keřů, pivoňka nerada soutěží o živiny a vlhkost.