Pažitka Allium schoenoprasum

Pažitka patří k prvním jarním bylinkám. Je nepostradatelnou součástí pomazánek či salátů. Nejčastěji se pěstuje v bylinkových zahrádkách, ale její pěstování je snadné i v bytě na okně.

Charakteristika

Pažitka je rostlinka, která patří do cibulovin, přesněji do čeledi česnekovitých. Původně pochází ze středomořských oblastí, ale je nenáročná na pěstování, proto se jí daří i na našem území. Roste přibližně do výšky 10 - 35 cm. Má dlouhé, tmavozelené, trubkovité listy. Květ pažitky má kulovitý tvar do špice, připomíná menší verzi květu jetele. Podle toho, o jakou odrůdu se jedná, jsou květiny zbarvené od bílé až po fialovou. Je to víceletá rostlinka, která má příjemnou cibulkovo-cesnakovou chuť.

Nároky

Pažitka není náročná na prostředí a snadno se pěstuje. Dobře se jí daří v lehčích až písčitých půdách, dostatečně zásobených dusíkem a draslíkem o pH 6-7. Zamokřené a kyselé půdy nejsou k jejímu pěstování vhodné. Na živiny není mimořádně náročná. Při pěstování v interiéru vyžaduje světlé, slunečné stanoviště s dostatečným přísunem vzduchu, ne však na přímém slunci. Nejlepší se jí bude dařit na parapetu v polostínu. Nedostatek světla způsobí, že listy budou slabé a nažloutlé. Rostlina nemá ráda změny, proto je dobré se vyhnout příliš častému střídání stanoviště či kolísání teplot.