Papája Carica papaya

Původní domovinou papáje je vlhké tropické pásmo Střední Ameriky a jižní Mexiko, kde dorůstá výšky 2 - 10 metrů. Dnes se pěstuje v tropech po celém světě. Nazývá se také stromový meloun. Zralost plodu poznáte podle žlutooranžové slupky s hnědými flíčky. Dužina může být žlutozelená, oranžová nebo lososovorůžová. Chuť se ponáší na něco mezi broskví a ananasovým melounem.

Charakteristika

Papája se ve velké míře pěstuje v tropických zemích a pochází z Jižní, Střední Ameriky a jižních Spojených států. Někdy se omylem označuje jako strom, protože se mu poněkud podobá. Z vrcholu rostliny vyrůstají velké listy o průměru 50 – 70 cm, dlaňovité as četnými vroubky. Květy papáje jsou bílé, malé a složené z pěti okvětních lístků. Ovoce papája je klasifikováno jako bobule. Na délku dosahují až půl metru a mají oválný nebo hruškovitý tvar. Když dospějí, zbarví se do oranžova. Uvnitř je mnoho malých, kulatých a černých semen.

Nároky

Optimální teplota pěstování se má pohybovat kolem 25 °C. Pokles teploty pod bod mrazu je pro rostlinu kritický. Dobře snáší suchý vzduch i teploty nad 40 °C. Papája roste rychle, má krátkou životnost, vyžaduje chráněný interiér nebo skleník. Pravidelně ji musíme zalévat a přihnojovat. Kořeny jsou citlivé na přelití. Je velmi citlivá také na mráz, lehce zmrzne a zahyne. V jižních oblastech v létě na chráněných místech můžeme ji pěstovat i na zahradě, v srpnu ji však musíme vrátit na chráněné místo. Podobně jako banánovník i papája je atraktivní tropická rostlina a vyžaduje podobné podmínky. Existují také zákrpkové formy, které jsou pro pěstování v interiérech nejvhodnější.