Olivovník evropský Olea europaea

Olivovník pochází z Íránu, odtud se rozšířil do Středomoří. Afrika je druhým kontinentem, kde se olivovník původně nacházel, avšak zde rostly divoké odrůdy a to na území dnešního Egypta a Etiopie. Dnes je rozšířen na mnoha místech - Středomoří, Afrika, Střední a Jižní Amerika, hlavně Mexiko a Peru.

Charakteristika

Olivovník je stálezelený strom. Kmen je nízký s šedozelenou rozpukanou kůrou. Koruna je bohatě rozvětvená, nepravidelná, vejčitá až kulatá. Listy jsou kožovité a tvrdé, elipsovité až kopinaté, na spodní straně šedozelené, na vrchní straně tmavozelené. Listy jsou neopadavé a dosahují délky 8 cm. Květy jsou drobné, voňavé, žlutobílé. Plodem olivovníku je dužnatá peckovice kulovitého až vejčitého tvaru, která obsahuje velké množství oleje.

Nároky

V létě by měla dřevina stát na teplém a slunném místě v zahradě. Přezimuje naopak na chladném a světlém místě (10°C). V chladnějším období se zálivka mírní, aby nedošlo k tvoření chorob a houbovitých plísní. Zalévejte pomalu, ne najednou, aby rostlině neopadaly listy. Jsou olivovníky, které snesou teploty do -12°C. Je-li chladnější, musíte rostlinu včas zakrýt fólií nebo tkaninou.