Moruša bílá Morus alba

Moruše bílá je vysoký strom dorůstající do výšky 15 metrů má kulovitou korunu. Moruše má původ v Číně. Listy jsou vejčitého tvaru a jsou úzké, na podzim zežloutnou. Moruše bílá má stejné plody jako moruše, jsou bílé, červené nebo černé a samozřejmě jsou jedlé. Kdysi se moruše vysazovala na okrajích silnic. Moruše bílá není náročná na vláhu, snese i sucho. Na půdu moruše není vůbec vybíravá, i když lze říci že těžší půdy velmi nemá ráda. Moruše bílá mě velmi ráda sluneční stanoviska.

Druhy


Fegyvernekiana- Tato moruše bílá má listy lesklé a nejsou laločnaté. Tvar koruny má tato dřevina v podobě deštníku. Co je důležité u tohoto druhu je, že nerodí, nemá plody. Je to vysoce okrasná dřevina poměrně malého vzrůstu. Vhodné je vysazovat moruše bílou do předzahrádek nebo jednotlivě. Velmi dobře se cítí v hluboké půdě bohaté na živiny. Moruše bílá je teplomilná rostlina, proto je velmi vhodné vysazování na sluneční stanoviska.
Pendula- Moruše bílá pendula má výhonky ve tvaru deštníku a převislý až na zem. Listy na této odrůdě jsou mírně vroubkované. Pravidelně třeba každé jaro výhonky zkracovat. Barva plodů této odrůdy je černá a silně barví. Moruše pendula nevyžaduje pravidelně zalévání, avšak během přetrvávajících veder vyžaduje zalévání. Moruše bílá je spokojena s jakýmkoliv typem půdy. Nejlépe se cítí na slunných místech.
Macrophylla- Moruše bílá macrophylla je vysoce dekorativní dřevina dosahující výšky až 8 metrů. Velké listy s leskem tmavozelené barvy zkrášlují tuto dřevinu a vytvářejí z ní opravdu okrasnou dřevinu. Velmi se hodí tato moruše na výsadbu do parků, nebo do menších zahrad. Nevyžaduje si pravidelně zalévání, avšak se občasné zalití se odvděčí. Moruše bílá je spokojena s jakoukoliv půdou. Vysazujeme ji na sluneční místa.