Kvajáva Psidium guajava

Ovoce Guava pochází z Jižní Ameriky. Zralý plod má hruškovitý nebo kulatý tvar a velikostí se podobá malému jablku. Tenká tuhá žlutá slupka má nahořklou chuť, ale krémovitá, silně aromatická a šťavnatá dužina je sladká. Semínka uprostřed jsou jedlá a obsahují také vitamin C, proto je škoda je odstranit.

Charakteristika

Guava je stále zelený strom střední velikosti (výška nepřesahuje 4 metry). Strom dává květiny a proto ovoce není více než dvouleté, ale jsou zároveň extrémně odolné proti vůli vnějšího prostředí. Guava klidně přetrvává sucho a teplo, nikdy na chvíli neodvrátí od svého hlavního cíle - dát sklizeň. Hlavní plodina je přibližně 100 kilogram. Souhlasím, tato částka ovoce stojí za rok čekání.

Nároky

Rostlina je velmi dekorativní, a jelikož je velmi nenáročná, do jejího pěstování se může pustit i méně zkušený pěstitel subtropických rostlin a dočká se chutné úrody. Vyžaduje výživný, propustný substrát s dobrou drenáží. Můžeme použít klasický substrát na pokojové rostliny, do kterého přidáme malé množství rašeliny a písku.