Javor horský Acer pseudoplatanus

Charakteristika

Tento javor dorůstá do výšky 25-30 metorv. Jeho listy jsou 5 laločné a na krajích jsou zoubkované a tupé. Listy jsou typické zelené barvy na podzim Zežloutne. Květy jsou světle žluté barvy a kvetou v ovísajúcich hroznech v dubnu a v květnu. Je vhodný na výsadbu jako solitér ale i do stromořadí. Preferuje vlhké místa, půdu bohatou na živiny. Vhodné je ho vysazovat na slunných místech.

Druhy


Artropurpureum- je to velmi elegantní forma javoru, která má do široka otevřené, opadavé listy. Tyto listy jsou na lícové barvě tmavozelené a lesklé a na rubu jsou jakoby pokryté temným, vínová semišem. Toto je nejvýraznější když je strom velký, tak že to mohou vidět lidé stojící pod ním.


Leopoldii- Tento javor má překrásné pestré listy, když raší mají zelené listy, později se vytvářejí na listech bíložluté tečky a fleky. Vhodné je ho vysazovat do parků a stromořadí. Nároky na vláhu má průměrné avšak má raději zavlažované místa. Půdu preferuje humusovitou. Má rád slunce a polostín.
Spaethii- Javor tohoto druhu dokáže dorůst až do výšky 20-25 metrů. Listy mají z vrchu typickou zelenou barvu, zespodu jsou fialově červené. Tato kombinace působí velmi zajímavě a impozantně. Má rád vlhkých místech. Půda je vhodná s vysokým obsahem živin. Preferuje slunečné místa.