Japonské cypřiše Cryptomeria Japonica

Je to japonský cypřiš s velkým počtem odrůd, přičemž v evropě se jich pěstuje asi 20. Základní druh je vysoký strom, ale jeho odrůdy jsou většinou trpasličí, které rozmnožujeme výlučně řízkováním. Šišky má drobné a kulovité. Většina odrůd pochází z původní japonské zahradní kultury.

Charakteristika

Stále zelené stromy s načervenalou kůrou. Koruna je většinou kuželovitá. Původní druh může narůst až do 40 metrů. Tento původní druh však není atraktivní a proto dnes vidíme v zahradách hlavně jeho trpasličí odrůdy.

Druhy


Cristata- je to nejneobvyklejší odrůda, roste do nevyspytatejnej křovité podoby. Nové výhonky jsou zdeformované do tvarů stužek, jsou ploché místy nahnuté, stlačené do obrovských kohoutích hřebenů. Barva je leskle zelená.
Elegans Viridis- také se vyznačuje pomalejším růstem, nové výhonky jsou měkké se samostatně stojícími jehlicemi, které jsou stále svěže zelené farby.Teraz patří mezi jeden z najrošírenejších druhů.
Globosa Nana- toto je pravděpodobně nejkrásnější odrůda japonského cypřiše, její koruna je pravidelná, kulatá a hustá, syté zelené barvy. Později její výhonky tvoří více navzájem spojených klubek. Svou zvlášnosťou proto ví oživit jakoukoliv zahradu.
Vilmoriniana- má miniaturní vzrůst, má pravidelný tvar koule, jeho jehličky jsou tvrdé, svěže zelené. V zimě přechází do tmavších fariieb. Doporučuje se jako ozdobný stromeček do japonských zahrad a alpínii.

Nároky

Japonské cypřiše jsou středně náročné na zalévání a vlhkost. Oblibují kyselé půdní druhy, přičemž se jim hůř daří na vápenatém podkladě. Jsou mírně citlivé na mráz, ale z případných poškození se velmi rychle povzviechajú.