Ibišek Hibiscus

Oiseau Blue (Blue Bird) je velmi oblíbená a možná nejčastější odrůda ibišku pěstovaná v zahradách. Kvete v červenci a v srpnu světlo- až středně-tmavě modrými květy, jejichž barva mírně přechází do levandulové.

Charakteristika

Ve spodní části svého krček jsou květy tmavomodré a purpurové. Několik květů se na stromečku objevuje ještě na konci září. Stromek roste pomalu a když ho nestříháme, jeho korunka může narůst až na průměr 2m. Tato pravá odrůda Oiseau Blue je množením roubováním, proto všechny rostliny vytvářejí jednotné květiny. Vznikají z nich tobolky, které jsou v zimě dekorativní. Pokud je však v korunce ponecháme, mohou se nám v zahradě rozmnožit semenáčky.

Vzhled

Oiseau Blue je jedním z nejkrásnějších kultivarů ibišku, jeho květy jsou velké a četné a krásně kontrastují na pozadí vrásčitých zelených listů. Lehce se přesazuje a není náročný na půdu. Upřednostňuje polohu na přímém slunci a dobře se mu daří na suchých stanovištích. Dobře roste iv polostínu, ale tvoří v něm méně květů. Je odolný vůči chladu v teplotních zónách 5 až 8 (nejchladnější oblasti Slovenska patří do zóny 5, nejteplejší do zóny 7).

Náročnosť

Když ho koncem zimy silně seřízneme, vytvoří méně, ale mnohem větších květů (až 12cm). Mírný řez má za následek větší počet menších květů. Pokud řez vůbec neprovedeme, projeví se to na menším počtu květů, protože kvete výlučně na novém dřevě. Proto bychom mu každý rok na jaře před začátkem růstu měli řezem odstranit asi třetinu z loňských výhonků.