Denivka Hemerocallis

V době kvetení liliovky excelují, jinak jsou méně nápadné. Uplatní se jak v moderních, tak v tradičních a venkovských zahradách.

Charakteritika

Denivky jsou naprosto nenáročné trvalky. Dá se o nich říct, že přežijí úplně všechno a nebýt jejich nádherných květin byly by jistě obávaným zahradním plevelem. Mají po celou vegetační sezónu ozdobné, trávovité listy (vysoké 20 – 100 cm dle kultivaru). Nemají ani cibuli ani hlízy, ale hlíznaté kořeny. Období kvetení začíná na začátku školních prázdnin. Počet květin závisí na kultivaru. Tříletá sazenice mohou mít 5-6 větví a každá může nést 30-50 květů (průměr 5-25 cm podle kultivaru). U starších rostlin může postupně vykvést až 300-400 květů.

Nároky

Typické stanoviště je slunné nebo polostínné, ne příliš suché. Tyto trvalky rostou na stanovišti 10-20 let, proto je nezapomeňte přihnojit. Na jaře kompletním hnojivem jakékoli značky. Podruhé v době kvetení hnojivem, které podpoří růst a tvorbu květin. Pravidelné hnojení starších trsů, které rychle vyčerpávají půdu, je velmi důležité. Hnojením je zdržíte v kondici a budou mít stále dostatek květin. K dobré kondici ale potřebují také zálivku.