Cypřišek Lawsonov

Druhy


Alumigold- tento cypřišek je středně rostoucí jehličnan, který dorůstá do výšky až 5 metrů. Korunu má úzkou a kuželovitý s velmi silným, žlutozeleným zabarvením. Používá se do živých plotů a do různých skupin jehličnanů. Cypřišek má koblihy kuželovité, asi 10 mm v průměru. Je to krásný jemně větvený strom.
Alumii- cypřišek dorůstající výšky až 4 metrů s ocelově barvou jehličí, využíván na živé ploty, neobvyklé modré barvy nebo do skupin jiných dřevin. Je zcela mrazuvzdorný s normální rychlostí růstu.
Barabits Gold- je to zlatá odrůda původního Lawsonová druhu. Je to štíhlí, hustý a sloupcovitého strom. Je průměrného vzrůstu, je odolný vůči vysokým teplotám.
Blue Surprise- barva je velmi nápadná modrá což spolu s jeho nenáročností a pěkným souměrným vzhledem z něj dělá klenot každé zahrady. Je to trpasličí odrůda.
Columnaris- tuto dřevinu často přezdívají jako "modrá zerav", využívá se na vytváření živých plotů. Má pravidelný, tvaru sloupku, kuželovitý tvar. Jehličky jsou silně modro šedé barvy.
Elwoodii- tento druh je velmi rozšířený má tmavě modrozelenou nepichľavú korunu a díky jeho pravidelnému a uzavřenému tvaru je vhodný pro vytvoření nízkého nestříhaného živého plotu.
Ellwoodii Gold- tento cypřišek je pomalu rostoucí sloupovitý cypřišek s jemným zlatožlutým jehličím. Je velmi hustý s kuželovitými růstem, často se využívá do skalek a alpínii.
Erecta Aurea- cypřišek je přímo rostoucí strom s korunou do tvaru kužele a zlatavým jehličím. Větvičky mu směřují přímo vzhůru, přičemž nové výhonky jsou stále více světle žluté. Dorůstá do výšky 10 metrů, přičemž oblibě slunné místo.
Erecta Viridis- vyroste do velkých rozměrů, a proto je vhodný do zahrad jako solitér. Od základního druhu se rozlišuje hlavně barvou, je to svěže zelená. V mladém věku se doporučuje na zimu vázat, to kvůli napadaného sněhu.
Filiformis Compacta- výhonky má ve formě tenkých nití nebo vláken. Jeho korunu tvoří kouli případně polokouli. Jeho trpasličí vzrůst zaručuje perfektní splinutie s velkými kameny a tak podtrhne charakter vysokohorského prostředí.

Cypruštek Intertexta


Globus- tvoří pravidelnou kouli o průměru 2-3 metry. Jeho větvičky se na konci jemně klonů na dol a skládají se ze šupinatých lístků šedozelené barvy.
Gnome- paří mezi nejmenší jehličnany, dokonce i ve věku 10 let, tvoří stále kouli o průměru pouze 15cm. Povrch bývá celistvý, tmavě až smaragdově zelené barvy. Ukázkově vynikne očkován do podnože.
Imbricata pendula- Je to rostlina se zvlášť neobvyklým vzhledem. Roste rychle je řídká a průhledná. Svým vzezřením připomíná jakousi exotickou smutnou vrbu, ale i tak působí lehce, půvabně a důstojně. Stín téměř neposkytuje ale vynikne jako velmi zajímavý solitér.
Intertexta- jeho dolů visící větve se často klonovat až k zemi a to z něj dělá obdivuhodně krásný typ cypřiše. Opravdový půvab mu však dodávají obloukovitě splývající okrajové výhonky, které připomínají třásně ze záclon. Bohužel mldé step nejsou s vzhledem velmi vábivé a proto jejich zákazníci často obcházejí a tím se obírají o nevšední hodnotu tohoto jehličnanu.
Ivonne- má vysoký štíhlý tvar s jehličím zlatožluté barvě. Cypřišek je zcela mrazuvzodrný má rád slunce až polostín, je vhodný na živý plot, nebo jako solitér.
Minima Glauca- tento malý keř, má zpočátku tvar koule, později se zploští do vejčitého tvaru. Výhonky jsou pokryty šupinatými listy zelené barvy s mírně šedým nádechem.
Mini Nova- tento keříček má situ zlatožlutou barvu a ani v zimě na své kráse neztratí. Roste velmi pomalu, ale poskytuje oživení mezi Zelný rostlinami.
Pelts Blue- tato odrůda má nejintenzivnější modrou barvu ze všech, má objemnou korunu zcela celistvou a neproniknutelnou. Její téměř neskutečná modrá barva, na zimu jemně zfialovíte.
Rimpelaar- jeho mimořádně originální tvar a zářivě modrá barva poskytuje osvěžení pro Váš pohled. Roste velmi pomalu přibližně 3 centimetry ročně a díky jeho trpasličího vzhledu se perfektně hodí do skalky.
Wiissels Saguaro- tato odrůda ozdobného jehličnanu působí až příliš bizardně, má trpasličí vzrůst, přičemž dominantní výrůstek je štíhlí, ční se nahoru a z něj kde tu vyrůstají vodorovně boční výhonky. Výhonky jsou velmi husté a krátké, šedozelené barvy a hadí se směrem nahoru.