Cukrová třtina Saccharum Officinarum

Cukrová třtina pochází pravděpodobně z jihovýchodní Asie a z Oceánie odkud se rozšířila na Filipíny, Indii a později do Karibiku. V Evropě se začala pěstovat až v 7 století ve Španělsku a na Kanárských ostrovech.

Charakteristika

Jedná se o mohutné trávy, kde z mohutného oddenku vyrůstají hladké 2 – 9 m vysoké a 2 – 5 cm široká stébla obsahující bílou, sladkou dřeň. Stéblo může mít různou barvu od zelené, přes žlutou až po fialovou nebo dokonce černou. Obecně jsou odrůdy s barevným stonkem odolnější vůči chladu. Stébla jsou kolenkatá, z každého kolínku vyrůstá list (čepel dlouhá až 2 metry). Spodní listy zasychají a zůstává jen výrazné kolínko. Listy jsou jen ve vyšší části rostliny. Na vrcholu vyrůstá latovité květenství, které se však vytváří jen vzácně a poté rostlina hyne. Plodem je oválné k oběma koncům zašpičatělé zrno.

Nároky

Pěstování cukrové třtiny je rozšířeno ve všech tropických a teplých subtropických oblastech. Tedy pěstování cukrové třtiny na Slovensku je možné pouze v interiéru. Pro pěstování jsou nejvhodnější propustné, výživné a na vlhkost bohaté půdy s vysokým obsahem dusíku. Pro růst a obsah cukru jsou ideální teploty 25 – 29 °C.