Cesmína Ilex aquifolium

Pochází ze západní Evropy, je to velký keř nebo menší strom. V ideálních podmínkách může dosáhnout výšky až 10 metrů. Listy má Třpytivé tmavě zelené se zvlněným okrajem, který je pichlavě zoubkovaný. Plody jsou masité, červené kvostkovice a jsou jedovaté.

Druhy


Aureomarginata- z počátku roste do tvaru kru, později se jí vyvine vertikální větev, který ji změní na kuželovitý malý strom. I tato odrůda cesmíny má ostnatých zoubkové listy, ale mají zlatožlutou obrubu. Jelikož cesmína si nenárokuje na velký prostor, hodí se i do menších zahrad. Je to velmi nápadná, vždy zelená rostlina.
Ferox- tato odrůda cesmíny má mimořádně bizarní vzhled, listy třpytivé, tmavozelené a poměrně malé. Jejich zvláštnost spočívá v tom že mají celý povrch pokrytý ostny. Roste pomaleji než základní druh, tak může připomínat trpasličí odrůdu.
Blue angel- tato odrůda je křížencem, má tmavozelené listy, které jsou na okrajích skoro bordó s fialovým odstínem. Rostlina má tvar keře, který roste pomalu a je hustší než základní druh. Listy jsou méně ostnaté, spíše zoubkované.

Nároky

Výborně snáší sucho, ale za časté polévání se odvděčí krásným vzhledem. Není náročná na druh půdy. I když je možná trochu citlivá na mráz z případných poškozený se rychle povzviecha. Dobře se vyvíjí i ve stínu, ale nejraději má sluneční místa.