Cedr Himalájsky Cedrus Deodara

Je to jehličnan, který roste do tvaru kužele. Konce větví volně směřují na dol. Barva je většinou zelená, ale vyskytnou se jedinci se šedozelená korunpu. Šišky jsou mohutné ve tvaru kužele.

Charakteristika

Pochází z Himalájí, kde roste 1200 až 2000 m n.m. Barva této ušlechtilé dřeviny je intenzivně modrošedá. Dokáže dorůst až do 50 metrů, ale v evropských podmínkách je podstatně nižší. Šišky které vyrůstají jednotlivě nebo po 2 dozrievahú druhým rokem. Kořen je krátký, vedlejší kořeny jsou v zemi silně uchyceny.

Odrůdy


Cedrus Deldara -Feelin Blue je nejoblíbenější odorda cedru himálajského. Z počátku vyrůstá do výšky půl metru, později se rozkládá do šířky. Dospělý Cedr má výšku asi 1 metr, ale rozkládá se do šířky až 2 či 3 metrů.
                          -Aurea je to zlatá odrůda. Také naroste do velkých rozměrů. V létě má intenzivní zlatožlutou barvu. Tento nezvykle nádherný jehličnan si zaslouží dominantní umístění v zahradě.
                         - Pendula větve této odrůdy převislý na zem, kde se široce rrozprestrú. Umělými způsoby můžeme dosáhnout výšky až 3 metrů. Volně roste do výšky 1 metru. Barva jehlic je zelená až šedozelená a tím se shoduje s původním druhem.

Náročnost

Na vodu nenáročný, kromě auře, která je jako každá žlutá odrůda původního druhu trochu náročnější. Půda vyhovuje téměř každá kromě silně vápenaté. Je zcela odolný vůči mrazu, což značí že se hodí do každých klimatických podmínek. Tento Cedr velmi dobře snáší narušení jeho kořenového systému.