Buk lesní Fagus sylvatica

Buk lesní je vysoký strom, dosahující výšky 20 až 30 metrů. Pochází z Evropy a má šedou a hladkou kůru s rovným kmenem. Buk lesní ma listy vejčité a zářivězelené. Na podzim listy zežloutnou. Puky na buku jsou velké. Tato dřevina je vysoce okrasná můžeme tvrdit že patří mezi okrasné dřeviny. Výborně snáší stín, a potřebuje hodně místa. Buk lesní má nejraději vlhká místa a hlubokou půdu bohatou na živiny. V mladém věku potřebuje stín.

Odrůdy

Aspleniifolia- Je to velmi úzký buk lesní s laločnatými zelenými listy. Jeho koruna je košatá a má zajímavý atraktivní vzhled. V suchém období si tento typ buku vyžaduje pravidelné zalévání. Vhodné je vysazování do půdy bohaté na živiny. Preferuje sluneční stanoviska s mírným polostínem.
Atropurpurea- Tato odrůda dorůstá do výšky něco přes 20 metrů. Listy jsou až do opadání tmavočervené. Listy se velmi podobají tvar listů základního druhu. Doporučuje se buk lesní atropurpurea vysazovat jednotlivě. Má ráda vlhké místa a dobře se mu daří v humusovitá půdách. Pokud chcete aby barva koruny byla nádherně barevná, třeba ho vysadit výlučně na sluneční stanoviska.
Fastigiata- Tento buk lesní je sloupovitého vzrůstu. Barva listů je žiarivozelená, ale na podzim zežloutnou. Vhodný je jako solitér do menších zahrad. Buk lesní fastigiata vyžaduje průměrný přísun vody. Má rád průměrnou zahradní půdu. Stanovisko se doporučuje zvolit sluneční.
Pendula- Buk lesní pendula dorůstá výšky 25 metrů a můžeme ho kategorizovat jako vysoký strom. Větve se oblúkovio ohýbají. Je to vysoce dekorativní dřevina vhodná jako solitér. Jednoznačně tento buk lesní potřebuje vlhké prostředí. Půda při výsadbě by měla být humusovitá a středně těžká. Preferuje sluneční stanoviska.
Purpurea tricolor- Je to odrůda s velmi pestrými barvami listů. Listy jsou červené s nádechem bílé a kraje jsou růžové. Na konci léta růžová barva zbledne a změní se na bronzovou. Buk lesní tricolor oblibě vlhké prostředí a svěží půdu bohatou na živiny. Stanovisko jedině sluneční s mírným polostínem.
Rohanii- Buk lesní rohanii je velmi oblíbený ve spojených státech amerických. Vzrůst této odrůdy je tradiční. Listy jsou purpurově zelené a laločnaté. Stopky listů jsou červené. Je to velmi atraktivní druh díky jeho zbarvení. Rohanii buk má velmi rád pravidelné zalévání. Má ráda půdu bohatou na živiny. Vysazujeme ho na sluneční stanoviska.