Borovice horská Pinus mugo

Borovice horská, nazývaná také kosodřevina. Je dřevina krovistého vzratstu, nemá hlavní kořen. Maximální výška borovice černé jsou 2 metry.

Charakteristika

Roste obvykle nad horní hranicí lesa a v horských oblastech. Ale vyskytuje se také i v nižších polohách a to najčastješie na rašeliništích a vrchovištiach. Má hnědo šedou kůru, která se nelúpe.Ihličie je vždy ve dvojici, hustě poryvy větve. Jehličí borovice je zhruba 3 - 8 centimetrů dlouhé. Šišky jsou symetrické ve skupinkách nebo jednotlivě kuželovitého tvaru.

Druhy


Echiniformis- vzrat je stísněný, pravidelně polokulovitý. Měří asi půl metru a je 70 centimetrů široký. Jehličí má až 4 centimetry dlouhé, výrazně zelené, někdy našednuté.
Hesse- je typický tím, že má zakrslý vzrůst, nízký a stísněný. Dorůstá do výšky asi 1 metru a do šířky 1,5 metru. Jehličí má dlouhé 6 centimetrů. Barva jehličí je sytě zelená a tvar je mírně zatočený.
Litlle Lady - tato kosodřevina je pravidelně kulatá místy až plochá. Dorůstá do výšky něco kolem 70 centimetrů. Jehličí je 1,5 - 3 centimetry dlouhé. Barva je světle zelená s lehce ohnutými špičkami.