Japonský banánovník Musa Basjoo Sakhalin

Banány rostou zejména v oblasti tropů, kde se jim v teple dobře daří. Nejvíce rozšířeny jsou v tropických oblastech Asie a Afriky. Teprve později se začaly pěstovat na plantážích v Jižní a Střední Americe, zejména ve státech jako Kolumbie, Panama, Kuba a Equádor. Odtud jsou také dováženy k nám.

Charakteristika 

Banánovník japonský je okázalá rostlina, která i v našich podmínkách dokáže vykouzlit nefalšovanou tropickou atmosféru. Banánovník nese velké, přes 1m dlouhé, podlouhlé listy. Listy vyrůstají vždy z vnitřního úžlabí, odkud se vytáhnou jako tenká špic, která se brzy rozvine a jakmile je listů několik, vytvoří korunu charakterem velmi podobnou palmě. Proto je japonský banánovník tak oblíben a pěstován i v severněji položených zemích. Mají ho rádi pěstitelé, kterým se líbí rostliny exotického vzezření a na své zahradě najdou místo pro takto působící rostliny.

Nároky

Banánovník je veľká rastlina a teda potrebuje viac priestoru. Vhodný je veľký črepník. Dá sa povedať, že pestovať banánovník je úplne nenáročné, nepotrebuje toho veľa. Prvé dva roky mu treba venovať trošku viac pozornosti a aspoň dvakrát ho presadiť, vždy do väčšej nádoby. Presádzať ho môžeme keď má banánovník aspoň 5 listov. Po dvoch rokoch ho zasadíme do veľkého črepníka či nádoby, aby mali korene dostatok priestoru na rast. Rastlina si vyžaduje výživný substrát. Je to tropická rastlina, ktorá má rada teplo a preto by teplota nemala klesnúť pod 10-15 stupňov. Môžeme ho mať v byte, v dome či v skleníku, pri ideálnej teplote asi 25 stupňov, s dostatkom svetla.