Avokádo Persea Americana

Název avokádo pochází od jihoamerických Indiánů, kteří z avokáda pálili smetanový likér. Indiáni znají avokádo už osm tisíc let. Dnes je jedním z hlavních producentů avokáda Kalifornie. Avokáda, které se prodávají na evropských trzích, pocházejí zejména ze Španělska a Izaela.

Charakteristika

Avokádo má oválný, hruškovitý až kulovitý tvar. Plod po dozrání má tmavě zelenou až černou barvu, uvnitř je měkký. Barva dužiny je krémová a pohybuje se od světle zelené po nažloutlou, podobnou máslu. Dužina se dobře roztírá. Uvnitř se nachází velká, tvrdá a nejedlá pecka žluté barvy, která je pokryta hnědou dřevěnou vrstvou. Toto ovoce má silnou slupku kožovitého charakteru. Má netypickou chuť. Namísto očekávané sladké chuti má spíše máslovou, trochu nedefinovatelnou chuť, kterou si ne všichni napoprvé oblíbí. A voní jemně po ořechách.

Nároky

V našich klimatických podmínkách lze avokádo pěstovat výhradně v květináči. Je sice pravda, že dospělé, zdravé a silné rostliny přežijí i teploty kolem 0 °C, ale - 10 a více už ne. Avokádo pochází z tropických a subtropických oblastí, proto mu vyhovují stejné podmínky jako citrusům. Pokud tedy pěstujete pomerančovník, citroník či bobkový list, avokádo umístíte na stejné nebo podobné místo, kde se daří těmto druhům.